Xiaomi Redmi Note 14 5G 8GB/256GB
299,90€ El precio original era: 299,90€.229,90€El precio actual es: 229,90€.
BUY NOW AND RECEIVE IN 24/72H 🚀
Hay existencias
Hay existencias
Buy Xiaomi Redmi Note 14 5G 8GB/256GB
Shipping from Spain to all of Europe within 24/72 hours and with an official 3-year warranty.
specs
- 6.67″ FHD+ DotDisplay AMOLED screen
- 2400 x 1080 resolution
- 120Hz refresh rate
- Dimensity 7025-Ultra Octa-core processor, up to 2.5GHz
- IMG BXM-8-256 GPU
- Triple rear camera with 108MP+8MP+2MP main sensor
- 20MP front camera
- 8 GB RAM and 256 GB storage
- 5,110 mAh battery, with 45W fast charging
- Fingerprint sensor
- 3.5mm headphone jack, BT 5.3 and NFC
- Speakers Dolby Atmos®
- Xiaomi HyperOS system based on Android 14
- dimensions of 162.4 x 75.7 x 7.99 mm
- Weight 190gr
- Redmi Note 14 5G product sheet

Box contents
- 1x Xiaomi Redmi Note 14 5G 8GB/256GB
- 1x USB Type-C Cable
- 1x SIM Extractor
- 1x Protective Case
- 1x Quick start guide
- 1x Warranty card
screen AMOLED HDF
This new Xiaomi Redmi Note 14 5G is presented to us with a screen of 6.67-inch AMOLED with FHD+ resolution with a 120Hz refresh rate that will make for a smooth display, vivid colors while protecting your eyes with eye care certifications like the entire Xiaomi Note 14 range.
This new Xiaomi Redmi Note 14 5G's screen is also protected by Corning Gorilla Glass 5, making it more resistant to scratches, accidental drops, and wear over time.
Processor Latest Generation
The Xiaomi Redmi Note 4 5G brings in its engine room the processor MediaTek Dimensity 7025-Ultra 8-core up to 2.5GHzz, which is manufactured using 6nm technology. Thanks to this combination, it achieves a very good balance between power and autonomy, as it is capable of optimizing energy consumption.
In this case, it comes equipped with 8GB RAM and 256GB internal memory that will make your daily tasks as well as demanding activities that you perform from playing to editing videos notice that its performance is fluid, in addition, thanks to its 5G it will allow you to enjoy very fast downloads and be able to make live videos without interruptions.
Camera on another level
It has a rear camera of 108 megapixels with OIS that will make your images very sharp even in often low-light conditions and you'll notice that you capture even the smallest details and make your photos a good memory. It also has an 8-megapixel wide-angle camera for your landscapes and another 2-megapixel camera for macro shots.
With its 20-megapixel front camera, which is optimized with AI, you'll notice that your selfies are better, even those you take in groups, since it will capture all the smiles.
Bmaterial of long duration
The Xiaomi Redmi Note 14 5G comes equipped with a battery of 5100mAh that will give you battery for the whole day, and if you run out of it, thanks to its 45W turbo charge. you can have your phone charged in less than an hour.
IP protection64
It includes IP64 splash and dust protection, which will allow you to have greater tactile control with wet fingers when working with your phone without any problems.
Connectivity
It has HDR10+ and Dolby Atmos technologies in its speakers, which will give us a multimedia experience, especially for entertainment lovers.
With this Xiaomi Redmi Note 14 5G You will enjoy very fast download and browsing speeds outside your home, It is equipped with Bluetooth 5.3, Dual SIM, NFC for quick and easy payments, connector of audio jack, Wifi 2.4GHz/5GHz.
In the security section we will find the fingerprint sensor integrated into the screen which is quite fast and facial unlocking with AI.
The Xiaomi Redmi Note 14 5G works under the operating system of HyperOS based on Android 14, with guaranteed updates for 3 years.
At kiboTEK, we ship the Xiaomi Redmi Note 14 5G 8GB/256GB to over 29 different European countries within 24/72 hours with an official warranty. Check and calculate shipping costs in the cart by entering your address. Free expenses for the Iberian Peninsula from € 100.
You can shop at our physical kiboTEK Xiaomi Preferred Partner Store in Bilbao / Vitoria-Gasteiz with the guarantee and security of kiboTEK Telefonía near you.

| Peso | 0,5 kg |
|---|---|
| Dimensiones | 20×15×15 cm |
| Drums | 5110 mAh |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| Front camera | 16 mpx |
| Rear camera | 108+8+2mp |
| Colour | Lavender Purple, Black Midnight, Coral Green |
| Dimensions | 162.4 x75.7 x 7.99mm |
| Frequencies | Compatible with European and Spanish 3G / 4G networks. Also B20 (800MHz) |
| Facial identification | Yes |
| Gps | GPS / aGPS / GLONASS / BEIDOU |
| Fingerprint | Yes, on screen |
| NFC | Yes |
| screen | 6.67-inch Super AMOLED |
| Weight | 190g |
| Processor | Dimensity 7025-Ultra |
| Ram + Storage | 8GB + 256GB |
| Resolution | 2400 × 1080 FHD + |
| Sensors | E-Compass Light Sensor Proximity Sensor G-sensor / Acceleration Sensor |
| SIM | Dual Nano-SIM Cards + microSD |
| Operating system | Android 14, HyperOS |
| Wifi | 2.4 / 5GHz 802.11 a / b / g / n / ac |
| Brand | REDMI, XIAOMI |
You may also like…
24h delivery Spain🚀
72h Delivery to Europe🚀
24h delivery Spain🚀
72h Delivery to Europe🚀



Valoraciones
No hay reseñas todavía