Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G 8GB/256GB
349,90€ El precio original era: 349,90€.239,90€El precio actual es: 239,90€.
BUY NOW AND RECEIVE IN 24/72H 🚀
Hay existencias
Buy Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G 8GB/256GB
Shipping from Spain to all of Europe within 24/72 hours and with an official 3-year warranty.
specs
- 6.67″ FHD+ DotDisplay AMOLED screen
- 2400 x 1080 resolution
- MediaTek Helio G100-Ultra Octa-core processor, up to 2.2GHz
- Mali-G57 MC2 GPU
- 120Hz refresh rate
- Triple rear camera with 200MP+8MP+2MP main sensor
- 32MP front camera
- 8 GB RAM and 256 GB storage
- 5,100 mAh battery, with 45W fast charging
- Dolby Atmos for your speakers
- Side fingerprint sensor
- 3.5mm headphone jack, BT 5.3 and NFC
- Xiaomi HyperOS Operating System based on Android 14
- Dimensions 162.16 cm x 74.92 cm x 8.24 cm
- Weight 180gr
- Redmi Note 14 Pro product sheet

Box contents
- 1x Redmi Note 14 Pro 4G
- 1x USB Type-C Cable
- 1x SIM Extractor
- 1x Protective Case
- 1x Quick start guide
- 1x Warranty card
Sharper screen
This Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G is presented to us with a screen of 6.67-inch AMOLED, with a resolution of 2400×1080 with a refresh rate of 120Hz which will give us an impressive resolution and quality in its vibrant and sharp colors, we will enjoy every moment watching our favorite videos.
Another feature we'll find on this phone is the curved screen, which fits perfectly in our hands. We'll notice a firmer grip and greater stability when working with it.
This new Xiaomi Note 14 Pro 4G has been added a Corning Gorilla Glass Victus 2 display which gives them superior protection against scratches and the passage of time.
Very powerful processor
In this Xiaomi Redmi Note 14 Pro we find a MediaTek Helio G100-Ultra processor with 8 cores up to 2.2GHz with which we will achieve greatly improved performance. In this case, it comes with a memory RAM of 8GB and internal storage of 256GB so you can store everything you need.
Triple Camera with AI
In the photographic section we find in this Xiaomi Redmi Note 14 Pro a 200-megapixel main cameral, an 8-megapixel ultra-wide camera and a 2-megapixel macro camera for those photos we need with more detail. Another improvement is the zoom, which means we won't see any loss of resolution.
Thanks to these resolutions we will find ourselves with much more vivid colors than in previous series even night photos will be sharper.
You'll also love its 32-megapixel selfie camera, a true marvel for selfie lovers with a much sharper resolution.
Bigger battery
Speaking of duration, it must be mentioned that it brings us a battery of 5500 mAh with a 45W turbo charge which will allow us to have our mobile phone charged in no time and thus be able to continue enjoying what we like most.
IP64
It comes with an IP64 water and dust resistance rating for any splashes our phone may suffer.
Connectivity
In terms of connectivity, the Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G It is equipped with Bluetooth 5.3, Dual SIM, NFC, connector of audio jack, WiFi 6 (802.11ax) and infrared.
Fingerprint sensor on the screen itself, facial unlocking using artificial intelligence.
All this under the operating system of HyperOS based on Android 14, with guaranteed updates for 3 years.
As for audio, it comes equipped with stereo speakers for surround sound as if you were at the cinema.
He Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G It is a stunning phone that combines elegant design, durable materials, exceptional performance, a high-quality camera, and impressive battery life.
With its powerful processor, advanced connectivity and innovative photography features thanks to its AI, this device is one of the best options on the market. mid-range.
At kiboTEK we ship the Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G 8GB/256GB to more than 29 different countries in Europe within 24/72 hours with an official warranty. Check and calculate the shipping costs in the cart by entering your address. Free expenses for the Iberian Peninsula from € 100.
You can buy at our physical stores kiboTEK Xiaomi Preferred partner Store Bilbao / Vitoria-Gasteiz with the guarantee and security of kiboTEK Telephony near you.

| Peso | 0,5 kg |
|---|---|
| Dimensiones | 20×15×15 cm |
| Drums | 5500 mAh |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| Front camera | 32 mpx |
| Rear camera | 200+8+2mp |
| Colour | Ocean Blue, Lavender Purple, Black Midnight |
| Dimensions | 162.16 x74.92 x 8.24mm |
| Frequencies | Compatible with European and Spanish 3G / 4G networks. Also B20 (800MHz) |
| Facial identification | Yes |
| Gps | GPS / aGPS / GLONASS / BEIDOU |
| Fingerprint | Yes, on the side, Yes, on screen |
| NFC | Yes |
| screen | 6.67-inch Super AMOLED |
| Weight | 180gr |
| Processor | Helio G100-Ultra |
| Ram + Storage | 8GB + 256GB |
| Resolution | 2400 × 1080 FHD + |
| Sensors | E-Compass Light Sensor Proximity Sensor G-sensor / Acceleration Sensor |
| SIM | Dual Nano-SIM Cards + microSD |
| Operating system | Android 14, HyperOS |
| Wifi | 2.4 / 5GHz 802.11 a / b / g / n / ac |
| Brand | REDMI, XIAOMI |
You may also like…
24h delivery Spain🚀
72h Delivery to Europe🚀
24h delivery Spain🚀
72h Delivery to Europe🚀



Valoraciones
No hay reseñas todavía