Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G 8GB/256GB
479,90€ El precio original era: 479,90€.369,90€El precio actual es: 369,90€.
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G 12GB/512GB
529,90€ El precio original era: 529,90€.479,90€El precio actual es: 479,90€.
BUY NOW AND RECEIVE IN 24/72H 🚀
1 × Xiaomi Charger - Xiaomi 120W Charging Combo (Type-A)
Hay existencias
1 × HD+ Self-Repairing Hydrogel Screen Protector (HIGHEST QUALITY)
Hay existencias
SKU: KBKRNOTE14PROPLUS5G12512
Categories: Xiaomi Official Store, Mid-range, Hall of Fame, Redmi series
Descripción
Buy Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G 12GB/512GB
Shipping from Spain to all of Europe within 24/72 hours and with an official 3-year warranty.
specs
- Screen 6.67″ CrystalRes AMOLED display
- Resolution of 2712 x 1220 (1.5K resolution)
- Corning® Gorilla® Glass Victus® 2
- Snapdragon® 7s Gen 3 Octa-core processor, up to 2.5GHz
- Mali-G615 MC2 GPU
- 120Hz refresh rate
- Triple rear camera with 200MP+8MP+2MP main sensor
- 20MP front camera
- 12 GB RAM and 512 GB storage
- 5,110 mAh battery, with 120W fast charging
- Dolby Atmos for your speakers
- Fingerprint sensor
- 3.5mm headphone jack, BT 5.4 and NFC
- Xiaomi HyperOS Operating System based on Android 14
- Dimensions 162.53 cm x 74.42 cm x 8.24 cm
- Weight 190gr
- Redmi Note 14 Pro Plus 5G product sheet

Box contents
- 1x Redmi Note 14 Pro Plus 5G
- 1x USB Type-C Cable
- 1x SIM Extractor
- 1x Protective Case
- 1x Quick start guide
- 1x Warranty card
At kiboTEK, we ship the Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G 12GB/512GB to over 29 different European countries within 24/72 hours with an official warranty. Check and calculate shipping costs in the cart by entering your address. Free expenses for the Iberian Peninsula from € 100.
You can buy at our physical stores kiboTEK Xiaomi Preferred partner Store Bilbao / Vitoria-Gasteiz with the guarantee and security of kiboTEK Telephony near you.

Información adicional
| Peso | 0,5 kg |
|---|---|
| Dimensiones | 20×15×15 cm |
| Drums | 5110 mAh |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| Front camera | 20 mpx |
| Rear camera | 200+8+2mp |
| Colour | Ice Blue, Lavender Purple, Black Midnight |
| Dimensions | 162.16 x74.92 x 8.24mm |
| Frequencies | Compatible with European and Spanish 3G / 4G networks. Also B20 (800MHz) |
| Facial identification | Yes |
| Gps | GPS / aGPS / GLONASS / BEIDOU |
| Fingerprint | Yes, on screen |
| NFC | Yes |
| screen | 6.67″ CrystalRes AMOLED display |
| Weight | 190g |
| Processor | Snapdragon® 7s Gen 3 |
| Ram + Storage | 12GB + 512GB |
| Resolution | 2712 x 1220 (1.5K resolution) |
| Sensors | E-Compass Light Sensor Proximity Sensor G-sensor / Acceleration Sensor |
| SIM | Dual Nano-SIM Cards + microSD |
| Operating system | Android 14, HyperOS |
| Wifi | 2.4 / 5GHz 802.11 a / b / g / n / ac |
| Brand | REDMI, XIAOMI |
Valoraciones (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
About brand
Buy the best of Redmi at the best price and service, Official Spanish guarantee of 3 years, own local technical service and 24h shipping from Spain.
Xiaomi in Spain it has grown a lot and is beginning to apply a brand diversification strategy. The Redmi brand was born as an independent brand with all the best of Xiaomi for terminals up to the upper mid-range. We are experts in Xiaomi mobiles since our clients can buy Xiaomi in kiboTEK since 2014. Always with 3 years of Spanish Official guarantee. At kiboTEK you can buy Xiaomi Redmi with the certainty that you are not just another customer. You are a technology partner whose satisfaction is vital to our business goals. Also local pickup at our Xiaomi Store PPP store in Alameda Urquijo 35 Bilbao and Vitoria-Gasteiz in Independencia 13.Buy the best of Xiaomi in Spain at the best price and service, official Spanish European guarantee of 3 years, shipments to all of Europe in 24/72 hours.
Xiaomi in Spain it has grown in recent years to become one of the brands preferred by users. Its success is due to the quality / price ratio that its mobiles achieve. Since Xiaomi was created in 2010, the Chinese brand has managed to gather a legion of faithful MiFans around the world. We are experts in Xiaomi mobiles since our clients can buy Xiaomi at kiboTEK since 2014, always with 3 years of official Spanish European guarantee. At kiboTEK you can buy Xiaomi with the certainty that you are not just another customer but a technological partner whose satisfaction is vital for our business objectives. Also local pickup at our Xiaomi Store PPP store at Alameda Urquijo 35 Bilbao.
You may also like…
Seleccionar opciones
Este producto tiene múltiples variantes. Las opciones se pueden elegir en la página de producto
24h delivery Spain🚀
72h Delivery to Europe🚀
39,90€
Seleccionar opciones
Este producto tiene múltiples variantes. Las opciones se pueden elegir en la página de producto
24h delivery Spain🚀
72h Delivery to Europe🚀



Valoraciones
No hay reseñas todavía