Xiaomi 15 Ultra 16GB/512GB
1.499,90€ El precio original era: 1.499,90€.1.299,90€El precio actual es: 1.299,90€.
BUY NOW AND RECEIVE IN 24/72H 🚀
Hay existencias
Hay existencias
Buy Xiaomi 15 Ultra 16GB/512GB
Shipping from Spain to all of Europe within 24/72 hours and with a 3-year official warranty.
specs
- 6.73″ WQHD+ AMOLED display
- 6.73″ WQHD+ ultra-bright display with 3200 nits
- 120Hz refresh rate
- Resolution 3200 x 1440, 522 dpi
- 3200 nits is the maximum brightness value in various scenarios
- Pro HDR, Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG
- Snapdragon® 8 Elite Mobile Platform3nm manufacturing process
- 2 Prime cores, up to 4.32 GHz6 performance cores, up to 3.53 GHz
- Qualcomm® Adreno™ GPU
- 16GB RAM 512GB UFS 4.0 storage
- Composition 4 cameras 50+200+50+50 MP
- LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1.6-2.2/14-75 ASPH Professional Optical Lens.
- Leica 23mm main camera 50MP LYT-900 Image Sensor
- Ultra-telephoto camera 200 MP Leica200 MP
- Leica 70mm Floating Telephoto Lens 50MP
- Leica ultra wide angle camera 50MP 115° field of view
- 32MP front camera
- 5410mAh battery
- IP68 Splash, water and dust resistant
- 90W fast charging
- Bluetooth 5.4
- In-display ultrasonic fingerprint sensor, AI face unlock
- NFC yes multifunction
- Dolby Atmos compatible stereo speakers
- 480Hz touch panel sampling rate
- HyperO S2 Operating System
- Dimensions 161.3 x 75.3 x 9.35 mm
- Weight of 226 gr
- Xiaomi 15 ULTRA Product Specifications

Package content
- 1x Xiaomi 15 Ultra
- 1x adapter
- 1x USB Type-C Cable
- 1x SIM Extractor
- 1x Protective cover
- 1x Quick start guide
- 1x Warranty card
6.73″ WQHD+ AMOLED display
A spectacular panel of 6.73 inches With a variable refresh rate between 1 and 120Hz, it is in charge of powerfully drawing our attention as soon as we see it.
This type of AMOLED panel It is capable of adapting the refresh rate automatically down to just 1Hz according to the needs of the mobile, making us reduce battery consumption drastically. They also improve response times with less latency, we can have higher brightness peaks and higher screen resolutions.
On this screen we find a refresh rate of the image on the screen of up to 120 hertz. This Refresh rate is regulated automatically to offer better performance on battery. The rate that we have of sampling in the touch is not far behind and reaches up to 480 hertz.
HDR 10+ technology. As for protection, we can rest assured that it has Gorilla Glass Victus, although as always we recommend installing a screen protector.
In short, in this Xiaomi 15 Ultra we find a screen with a resolution of 3200 x 1440 pixels excellent that becomes one of the best that exists on the market today.
Top processor in the world
The heart of this phone is pumped with a Snapdragon® 8 Elite Mobile Platform3nm manufacturing process and low consumption. The processor in this new Xiaomi 15 Ultra reaches a clock speed of up to 4.32 GHz spread across eight cores. Speed is guaranteed on this new Xiaomi phone, which will of course offer you an extraordinary gaming, browsing, and video experience. You can install any app on this new Xiaomi 15 Ultra and the performance will be optimal. This is thanks, among other things, to an Arm Immortalis-G715 graphics card.
The new Xiaomi 15 Ultra has 16GB of LpDDR5 RAM along with 512GB of storage UFS 4.0 You will have more than enough RAM and memory for a long, long time.
Leica ULTRA Professional Camera
The Xiaomi 15 Ultra stands out for its camera Professional Leica with three sensors of great quality.
- Leica 23mm main camera 50MP LYT-900 Image Sensor
- Ultra-telephoto camera 200 MP Leica200 MP
- Leica 70mm Floating Telephoto Lens 50MP
- Leica ultra wide angle camera 50MP 115° field of view
We have a collaboration with the prestigious Leica brand that will delight all photographers.
Among the photographic functions of the rear camera we have Long exposure mode with six effects (Moving Crowd, Oil Painting, Neon Trails, Light Painting, Starry Sky and Star Trails), photo clones, burst with timer, photographic filters, Night mode (wide angle), 50MP mode, document mode, AI Camera, Google Lens, video frame, professional mode, Captured image format: HEIF and JPEGHDR, RAW mode and facial recognition AI Distortion Correction (Ultra Wide).
As for the video on the rear camera of the Xiaomi 15 Ultra we have One-Click AI Cinema: Magic Zoom, Slow Shutter, Time Freeze, Night Time-lapse, Parallel World, Video Freeze Frame. On the other hand also HDR video, professional time-lapse, vlog modedual video, Video edition, professional video mode, video record format, Slow motion video: 120fps, 240fps, 960fps.
The recording of the Xaiomi 15 allows us 8K, 4K 3840 x 2160 @ 30fps, 1080p 1920 x 1080 @ 60fps, 1080p 1920 x 1080 @ 30fps, 720p 1280 x 720 at 30 fps.
The front camera has a 32 megapixel resolution and HDR.
High quality stereo sound
Regarding the sound we have again two stereo speakers compatible with Dolby Atmos for an unbeatable multimedia experience.
And, speaking of security, we have the fingerprint reader on the screen.
Charge to 100×100 in just 40 minutes
The battery remains a priority, and this Xiaomi 15 Ultra charges ultra-fast thanks to its 90 watts. All this with a 5410 milliamp battery powered by a USB Type-C charger that will allow us to save the day by making significant use of it.
Last generation technology
The Xiaomi 15 Ultra has 5G technology, and that translates into blazing-fast speeds. Browsing the internet or downloading content will be the least of your problems. If you're at home or connected to a Wi-Fi network, the Xiaomi 15 Ultra has Wi-Fi 7 connectivity, which means you can achieve a transfer rate of 9.61TP/43TPs, which is 2.7 times faster than Wi-Fi 5 or 16 times faster than the old Wi-Fi (802.11n).
At kiboTEK you can buy the Xiaomi 15 Ultra 16GB/512GB with the guarantee and security of the best Xiaomi store in Spain and Europe.
You can buy at our physical stores kiboTEK Xiaomi Preferred partner Store Bilbao / Vitoria-Gasteiz with the guarantee and security of kiboTEK Telephony near you.

| Peso | 0,5 kg |
|---|---|
| Dimensiones | 20×20×15 cm |
| Drums | 5.240mAh, 5,410mAh |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| Front camera | 32 mpx |
| Rear camera | 50+200+50+50 mpx |
| Frequencies | Compatible with European and Spanish 3G / 4G networks. Also B20 (800MHz), 5G networks support |
| Gps | GPS (dual frequency L1 + L5 / AGPS / GLONASS / Beidou |
| Colour | White, Black, Chrome silver |
| Fingerprint | Yes, on screen |
| Facial identification | Yes |
| NFC | Yes |
| screen | AMOLED WQHD+ de 6,73″ |
| Processor | Snapdragon® 8 Elite Mobile Platform |
| Ram + Storage | 16GB+512GB |
| Resolution | 3200 x 1440 |
| Sensors | E-Compass Light Sensor Proximity Sensor G-sensor / Acceleration Sensor |
| SIM | 5G connection, Dual Nano-SIM Cards + microSD |
| Operating system | Xiaomi HyperOS 2 |
| Wifi | 2.4 / 5GHz 802.11 a / b / g / n / ac, W-Fi 7 |
| Others | UFS 4.0 Storage, WLAN 8 × 8 MIMO |
| Dimensions | 161.3 x 75.3 x 9.35 mm |
| Weight | 226gr |
| Brand | XIAOMI |
You may also like…
24h delivery Spain🚀
72h Delivery to Europe🚀
24h delivery Spain🚀
72h Delivery to Europe🚀



Valoraciones
No hay reseñas todavía